0551 040 43 07 - petricorvet@gmail.com

Yalancı Gebelik

Yalancı Gebelik, gebe olmayan dişi bir köpeğin gebeymiş gibi davranışlar göstermesi, vücudundaki hormonal ve fiziksel değişimlerle kendini gösteren bir durumdur. Kedilerde görülme olasılığı düşüktür. Kedide fertil (yavru) olmayan bir çiftleşme veya spontan ovulasyonun ardından oluşan fiziksel, hormonal ve davranışsal değişikliklerdir. Ovulasyon sonrası gebe olan ve olmayan köpeklerde hormonel değişimler çok benzerdir. Seksüel olarak aktif köpekler ovulasyonu takiben uzun bir diöstrus dönemine girerler. Diöstrusun sonuna doğru progesteron ve prolaktin hormonlarının etkisi ile memede büyüme ve davranışsal değişiklikler ortaya çıkar. Diöstrusun sonunda serum prolaktin seviyesinin yükselmesinden sonra aşırı miktarda ve uygunsuz süt salgılama görülür. Serum progesteron düzeyindeki düşüş ve prolaktin seviyesindeki yükselme sonucu yalancı gebelik şekillenmektedir. Prolaktin hormonu ise normalde gebeliğin 2. Yarısında salgılanmaya başlar. Yalancı gebeliğin şekillendiği bir köpekte fiziksel muayene bulgularında; meme bezlerinin hipertrofisi ve galaktore(Anormal süt) gözlemlenir. Bu durum bir sonraki veya ileride şekillenebilecek herhangi bir gebeliği etkilediği düşünülmemelidir. Belirtiler olarak; Yalancı gebelik geçiren köpekte, gebe bir köpeğin yaptığı davranışlara benzer davranışlar görülmektedir. Yalancı gebelikte; kilo artışı, huzursuzluk ve kaygı, enerji eksikliği, uyku, iştahın artması, memelerin kanallarının gelişmesi, süt salgılaması görülmektedir. Davranışsal olarakta memelerin büyümesinin ardından köpeğin kendi memelerini emmesi, yalaması gözlemlenebilir. Köpeğiniz ayrıca, belki de belirli bir oyuncağa bağlanarak ve etrafında koruyucu bir şekilde hareket ederek, emzirmeye ilgi göstermeye başlayabilir. Bu onu her zamankinden daha agresif hale getirebilir. Köpeklerde ve kedilerde üretim amacı bulunmayan veya yavru sahibi olması istemeyen evcil hayvanınızda kısırlaştırma en doğru çözümdür. Uygun yöntemler ile doğru zamanda yapılan kısırlaştırma operasyonu sonrası yalancı gebelik bulguları yaşanma olasılığı ortadan kalkmaktadır. Bu tür semptomların sizi değerli evcil hayvanınızın sağlığı ve iyiliği için endişelendirmesi muhtemeldir, bu nedenle, endişelerinizi hafifletmek ve hayvanınızı en iyi durumda tutmaya yardımcı olmak için bir veteriner kliniği ile irtibata geçip muayene edilmesi doğru zamanda doğru tedavinin uygulanması açısından önem arz etmektedir.
BEYLİKDÜZÜ PETRICOR VETERİNER KLİNİĞİ Adres: Kavaklı Mah. Zağanos Paşa Sk. No:46 Beylikdüzü / İstanbul Tel: 0551 040 43 07 E-posta: petricorvet@gmail.com Web: www.petricorvet.com ÇALIŞMA SAATLERİMİZ Kliniğimiz 09:30 - 23:00 arası aktif ve 7/24 Acil olarak hizmet vermektedir. Küçük dostlarımızın bütün sağlık sorunlarında ve aklınıza takılan sorularla ilgili bizlerle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Bizi Arayın